Визнання прав на винахід/корисну модель/промисловий зразок недійсними


До недавнього часу визнати патент недійсним в Україні можна було лише в судовому порядку. З огляду на те, що судовий розгляд в Україні - це тривалий і дорогий процес, визнати патент недійсним вимагало значних зусиль, які, до того ж, не завжди давали позитивний результат.

Завдяки змінам в законодавстві України в сфері інтелектуальної власності, з 16.08.2020 р. визнати патент недійсним в Україні можна шляхом подачі заяви до Апеляційної палати (процес «post grant opposition»). Апеляційна палата є колегіальним органом НОІВ (Національний орган інтелектуальної власності). За подання заяви сплачується збір. Термін розгляду заяви щодо винаходів / корисних моделей становить 4 місяці, а промислових зразків - 3 місяці.

При цьому заяву щодо винаходів можна подати протягом дев'яти місяців від дати публікації відомостей про державну реєстрацію винаходу, а заяву щодо корисних моделей і промислових зразків - протягом усього строку чинності майнових прав (патенту/свідоцтва), і навіть після припинення їх дії.

Впровадження такого механізму анулювання реєстрацій дозволить ефективно боротися зі зловживаннями, пов'язаними з реєстрацією рішень, які не відповідають умовам надання правової охорони. Це, перш за все, стосується реєстрації корисних моделей і промислових зразків, яка здійснюється під відповідальність заявника без проведення експертизи по суті.

Тепер будь-яка особа може оскаржити дію прав на винахід/корисну модель/промисловий зразок в адміністративному порядку, що істотно спрощує процедуру, що діяла раніше.