Реєстрація комп'ютерних програм і баз даних в Україні


Реєстрація комп'ютерних програм в Україні

У зв'язку з постійним технологічним прогресом у світі з'являється все більше компаній, які своїми програмними продуктами змінюють наше уявлення про світ. Те саме стосується і українського ринку IT, який, попри всі виклики війни, виріс на 5,8% у 2022 році, порівнюючи з попереднім роком.

З таким стрімким ростом зростає також і кількість ситуацій, коли новостворений програмний продукт (програму для ЕОМ чи бази даних) використовують без дозволу правовласників інші особи заради своєї вигоди. Це може бути створення конкурентами подібних програм на основі продукту правовласника, копіювання його назви або ж користування програмою з комерційною метою без отримання належної ліцензії. Як тільки такі випадки стають відомі авторам, постає питання:як захистити свої права від порушень?

Відповідь на це питання криється у міжнародному та національному законодавстві України, зокрема Бернській конвенції з охорони літературних і художніх творів, Цивільному кодексі України та законах України «Про авторське право і суміжні права», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», тощо. Вказані нормативні акти зазначають, що різні елементи комп'ютерної програми можуть охоронятись законом: вихідний код як авторське право, назви програми і її компонентів як торговельна марка, дизайн та графічні елементи як промисловий зразок, а функції програми як винахід чи корисна модель.

Реєстрація комп'ютерних програм

Вихідний код комп`ютерної програми

Так, відповідно до вказаних актів комп'ютерні програми, а точніше їх вихідний код, визнається літературним твором та охороняється як об'єкт авторського права без обов'язкової реєстрації. Авторське право на програму виникає з моменту її створення і діє протягом усього життя автора та 70 років після його смерті. Варто зауважити, що такі права діють не тільки на території країни, де програмний продукт був створений, а й в усіх країнах-учасниках Договору Всесвітньої організаціії інтелектуальної власності про авторське право та Світової організації торгівлі які одночасно є учасниками згаданої вище Бернської конвенції, а це разом понад 160 країн. Відповідно, власник авторського права, зокрема власник програмного продукту, має право на захист своїх прав та вимагати від інших осіб припинення їх порушення в усіх зазначених країнах.

Оскільки авторське право охороняється без обов`язкової реєстрації, то для підтвердження створення комп`ютерної програми її власник може використовувати усі доступні докази: матеріали розробки, публікації в ЗМІ інформації про програму або підтвердження участі у виставках, тощо. Але одним з найбільш ефективних доказів в Україні вважається свідоцтво про реєстрацію прав на вихідний код програми. Таке свідоцтво є засобом фіксації приналежності авторського права правовласнику і, таким чином, надає додатковий захист його правам.

В Україні вказана реєстрація здійснюється шляхом подання відповідної заявки в Національний орган інтелектуальної власності - державну організацію “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (далі - НОІВ). Заявку на реєстрацію може подати автор або власник прав на програму: приватна особа, фізична особа-підприємець, компанія чи організація.

Водночас, слід підкреслити, що авторське право є не єдиним способом захисту прав на програму, адже воно надає охорону лише її коду і не поширюється на назву чи ідею програмного продукту, або ж окремі його елементи. Відповідно, у разі створення третьою особою подібної програми з використанням іншого коду власнику програмного продукту можуть знадобитись інші способи захисту його прав. Тому, до цього питання можливо підійти комплексно.

Назва комп`ютерної програми

Так, назву комп`ютерної програми можливо зареєструвати як торговельну марку. Така реєстрація здійснюється шляхом подання заявки із зображенням відповідного логотипу в НОІВ. Поміж іншого, в заявці також мають бути вказані конкретні товари та\або послуги, для яких заявляється торговельна марка і в подальшому буде охоронятись. Набуття права на торговельну марку засвідчується свідоцтвом, строк дії якого становить 10 років від дати подання заявки і продовжується за клопотанням власника свідоцтва щоразу на 10 років.

Дизайн комп`ютерної програми

Окрім назви програми та її вихідного коду, власник може також захистити дизайн user interface (UI), його елементи чи певні розділи програми, графічні елементи (зображення персонажів) як промисловий зразок. Згідно закону промисловим зразком може бути будь-який результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання за умови відповідності умовам надання охорони. В Україні промисловий зразок може охоронятись як без реєстрації (3 роки з моменту його доведення до загального відома на території України), так і може бути зареєстрований власником в результаті чого отримується відповідне свідоцтво. В останньому випадку строк чинності майнових прав становить 5 років від дати подання заявки до НОІВ і подовжується один або більше п’ятирічних строків. Але варто зауважити, що загальний строк чинності майнових прав на промисловий зразок не може перевищувати 25 років від дати подання заявки.

Суть комп`ютерної програми

Крім того, комп’ютерну програму можна зареєструвати як винахід або корисну модель. Даний вид захисту є найбільш пріоритетним, оскільки передбачає захист суті програми, а не її програмного коду, тобто враховує можливість реалізації певних дій за допомогою різних варіантів коду.

Так, по-перше, комп’ютерна програма може бути зареєстрована як система, що містить щонайменше один процесор, щонайменше один машиночитаний носій (computer readable storage medium), з'єднаний з можливістю зв'язку з щонайменше одним процесором, і програмні інструкції, збережені на щонайменше одному машиночитаному носії, що виконуються вказаним процесором. Вказані програмні інструкції будуть розкривати суть програми та мають забезпечувати отримання поліпшеного результату саме технічного характеру у порівнянні з відомими аналогами.

По-друге, комп’ютерна програма може бути зареєстрована як спосіб. Це позначає, що остання буде описана як послідовність виконання дій у часі з посиланням на матеріальні засоби, що реалізують вказані дії. Як вже було вказано вище, описана послідовність дій має забезпечувати отримання поліпшеного технічного результату.

Під технічним результатом розуміють виявлення нових властивостей або покращання характеристик відомих властивостей об'єкта винаходу (корисної моделі), що можуть бути одержані при здійсненні винаходу (корисної моделі).

Технічний характер відмітних ознак об’єкта патентування, тобто їх спрямованість на вирішення технічної задачі (проблеми) для досягнення технічного результату, є загальною визначальною умовою законодавства України, яка необхідна для надання об’єкту правової охорони.

Спеціалісти компанії «Михайлюк, Сороколат та партнери – патентні повірені» будуть раді проаналізувати Ваш програмний продукт, порадити найбільш оптимальні способи захисту Ваших прав на програмний продукт від неправомірного використання та інших порушень, а також надати повний комплекс послуг з реєстрації Вашого об’єкта.