Реєстрація авторських прав в Україні


Реєстрація авторських прав в Україні.

Відповідно до положень Бернської Конвенції, Закону України «Про авторське право і суміжні права» авторське право на твір виникає з моменту його створення і не потребує обов'язкової державної реєстрації. При цьому, у разі необхідності, автору доведеться доказувати факт авторства. У зв'язку з чим, реєстрація авторського права дає ряд переваг:

  • свідоцтво про реєстрацію об'єктів авторського права є документом, який засвідчує право власності на твір і дає можливість підтвердити це право у разі його неправомірного використання;
  • можливість підтвердження авторства як на території України, так і на території країн-учасниць Бернської конвенції (181 країна);
  • можливість внесення об'єкта авторських прав в Статутний капітал підприємства;
  • спрощення процедури внесення об'єкта авторських прав у Митний реєстр;
  • спрощення процедур, пов'язаних з розпорядженням майновими правами, а саме з передачею прав власності або наданням дозволу на використання об'єкта авторських прав;
  • можливість отримати авторські права у спадок.

Територія дії авторського права

Авторське право на твори, створені на території України, діє як на території України, так і на території країн-учасниць Бернської конвенції (181 країна).

Охорона авторських прав у кожній країні здійснюється відповідно до національного законодавства цієї країни.

Термін дії авторського права

Термін охорони авторського права на території України становить весь термін життя автора і 70 років після смерті, крім окремих випадків, передбачених законодавством.

Терміни дії авторського права на території інших держав визначені їх внутрішнім законодавством, проте мінімальна вимога до терміну відповідно до Бернської конвенції становить час життя автора і 50 років, без урахування окремих випадків.

Особливості реєстрації авторського права

Для підтвердження авторства можливо зареєструвати авторське право в тій країні-учасниці Бернської Конвенції, в якій дана процедура передбачена.

При виборі юрисдикції для реєстрації авторського права слід враховувати особливості процедури реєстрації в кожній країні.

Наприклад, до особливостей реєстрації авторського права в Україні можна віднести наступне:

Авторське право можливо зареєструвати в Україні на ім'я:

- Автора (фізичної особи);

- Правовласника (фізичної особи або юридичної особи - роботодавця автора).

При цьому для підтвердження підстави виникнення прав у Роботодавця, необхідно надати документи, що підтверджують наявність трудових відносин і створення твору в порядку виконання службових обов'язків.

У разі виникнення прав у юридичної або фізичної особи на підставі авторського договору замовлення або договору про передачу майнових прав, реєстрація передбачена для зазначених авторських договорів. При цьому після закінчення процедури реєстрації Правовласнику буде видано не Свідоцтво про реєстрацію авторських прав, а Рішення про реєстрацію авторського договору.

Таким чином, вибір юрисдикції для реєстрації повинен залежати від конкретних обставин справи. Наприклад, процедура реєстрації авторського права в США набагато спрощена як для фізичного так і для юридичної особи та має свої переваги.

З метою отримання свідоцтва та мінімізації ризику отримання відмови у видачі, рекомендуємо скористатися послугами професіоналів, знайомих з формальними і процедурними нормами процесу реєстрації авторських прав.

Компанія «Михайлюк, Сороколат і партнери» буде рада надати Вам повний комплекс консалтингових, реєстраційних та юридичних послуг з реєстрації об'єктів авторського права в Україні що дозволить істотно заощадити час і знизити ризик отримання відмови у видачі свідоцтва, а саме:

  • попередні консультації, оформлення документів і подача заявки на реєстрацію авторського права на твір;
  • реєстрація програм для ЕОМ і БД в Україні;
  • ведення діловодства та юридичний супровід заявки, відповіді на запити Відомства і дослання додаткових документів, у разі необхідності;
  • послуги з захисту авторських прав , отримання свідоцтва про реєстрацію з наступною передачею клієнту;
  • розроблення та державна реєстрація авторських договорів, в тому числі: договорів на використання об'єктів авторського права, договорів повної або часткової передачі майнових авторських прав;
  • послуги з захисту авторських прав у разі їх порушення;
  • інші послуги.

Компанія «Михайлюк, Сороколат і партнери» гарантує конфіденційність всієї інформації, отриманої в ході діловодства з отримання свідоцтва.


Див. також Реєстрація авторських прав у Казахстані