АРХІВ: 2017 2016 2015 2014


09/03/2016

Зміна підходу до реєстрації договорів у Російській Федерації: передача прав, ліцензія, застава

Федеральним законом від 12.03.2014 № 35-ФЗ було внесено зміни до Частини IV Цивільного Кодексу Російської Федерації (ЦК РФ), що набрали чинності 1 жовтня 2014 р. Зокрема, зміни стосуються розділів, що відносяться до реєстрації договорів ліцензії, передачі прав та застави об’єктів інтелектуальної власності.

Враховуючи такі зміни, 24 грудня 2015 р. Урядом Російської Федерації були затверджені Правила державної реєстрації розпорядження виключними правами на винахід, корисну модель, промисловий зразок, товарний знак та інші об’єкти інтелектуальної власності, на основі яких Роспатент здійснює прийом та обробку документів за новим порядком. Найближчим часом також очікується затвердження відповідного адміністративного регламенту.

Одним із найважливіших запроваджень стала зміна підходу до реєстрації розпорядження інтелектуальними правами. Зокрема, тепер реєструється не договір (передачі прав, застави, ліцензійний договір), а факт передачі прав, застави, надання права використання (ліцензії) результату інтелектуальної діяльності або засобу індивідуалізації. Передусім це означає, що Роспатент не перевіряє усі положення договору на їх відповідність вимогам чинного законодавства, а проводить перевірку лише тих із них, що безпосередньо стосуються розпорядження правами інтелектуальної власності.

Як наслідок, після внесення вищезазначених змін до законодавства зникає необхідність надання примірника договору для здійснення процедури державної реєстрації – достатньо надати клопотання із зазначенням необхідної інформації. При цьому клопотання від імені сторін може бути подане патентним повіреним, який діє за дорученням. Такий підхід спрощує процедуру розпорядження інтелектуальними правами, що дозволяє прискорити процес підготовки необхідних документів та знизити супутні витрати, пов’язані, зокрема, з пересилкою оригіналів договорів та, у відповідних випадках, з їх перекладом російською мовою.

З іншого боку, збережено можливість разом із клопотанням надати реєстраційному органові один примірник договору. Такий договір з відміткою про реєстрацію не повертається заявникові, а зберігається у матеріалах справи у якості контрольного примірника. У випадку втрати свого примірник або виникнення згодом будь-яких суперечностей за змістом договору, будь-яка сторона має право замовити його копію, засвідчену Роспатентом.

Таким чином, якщо договір відображає лише факт розпорядження правом на об’єкти інтелектуальної власності, то подання клопотання за дорученням від сторін може бути цілком достатньо. Якщо ж договір містить ряд інших положень, що закликані врегулювати суттєві аспекти відносин сторін, то подання на реєстрацію його примірника дає можливість сторонам краще забезпечити охорону своїх прав та інтересів.

Обидва варіанти здійснення процедури реєстрації мають однакову юридичну силу, та обидві сторони несуть відповідальність за достовірність даних, що зазначені у договорі або у клопотанні.


Повернутися до списку новин