МИХАЙЛЮК

СОРОКОЛАТ

I ПАРТНЕРИ

ПАТЕНТНІ ПОВІРЕНІ


АРХIВ: 2018 2017 2016 2015 2014
28/12/2020

BREXIT, торговельні марки, промислові зразки

Вихід Великобританії з Європейського союзу має як плюси, так і мінуси. Брексіт вплинув на багато аспектів суспільного і політичного життя, бізнесу, чинного законодавства. І сфера інтелектуальної власності не стала винятком.

Одним з найбільш актуальних юридичних питань є правове регулювання дії об'єктів, зареєстрованих в період членства Великобританії в Європейському союзі.

Тривалий процес виходу Великобританії з Європейського союзу почався референдумом 2016 року. Тоді майже 52% громадян Великобританії, Ірландії, країн Співдружності і британські громадяни, які проживають за кордоном не більше 15 років, віддали свій голос на користь Брексіт. Три з половиною роки потому, 1 лютого 2020 року, Великобританія офіційно покинула ЄС.

Як повідомлялося раніше, на початку цього року було ратифіковано Угоду про вихід Великобританії з Європейського союзу, згідно з яким з 1 лютого 2020 року розпочався перехідний період для обох сторін. Законодавство Європейського Союзу буде діяти на території Великобританії тільки до кінця 2020 року.

БРЕКСІТ І ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ

Вихід Великобританії з Євросоюзу не вплине на патентування винаходів і реєстрацію авторського права. Це пов'язано з тим, що Європейське патентне відомство юридично не пов'язане з Європейським союзом. Відповідно, для отримання правової охорони вищевказаних об'єктів інтелектуальної власності буде, як і раніше, необхідно подати єдину заявку в Європейське патентне відомство.

Однак зміни торкнуться процедури реєстрації торговельних марок і промислових зразків, які реєструються в Відомстві з інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO). Так, з 1 січня наступного року торговельні марки і промислові зразки Євросоюзу перестануть охоронятися на території Великобританії. З початку 2021 року для отримання прав на торговельні марки та промислові зразки в Великобританії, необхідно буде подавати заявки безпосередньо в Національне відомство Великобританії (UKIPO).

У зв'язку з Брексіт було вирішено прийняти ряд тимчасових заходів, спрямованих на регулювання сфери інтелектуальної власності під час і після закінчення перехідного періоду.

БРЕКСІТ І ТОРГОВЕЛЬНІ МАРКИ

Відомство з інтелектуальної власності Сполученого Королівства перенесе в свій національний реєстр дані про всі торговельні марки Євросоюзу, зареєстровані станом на 31 грудня 2020 року. Такі продубльовані реєстрації матимуть ряд особливостей, що випливають з попередньої реєстрації в ЄС.

ЩО ЗБЕРЕЖЕТЬСЯ ЗА ТОРГОВЕЛЬНИМИ МАРКАМИ

  • Дата подачі заявки в ЄС;
  • Правовий статус (іншими словами, правовласники зберігають свої права щодо об'єкта в повному обсязі: можуть реєструвати передачу прав, укладати ліцензійні договори, захищати свої права в судовому порядку і так далі);
  • Дата продовження згідно з існуючою датою продовження зареєстрованої торговельної марки Євросоюзу;
  • Пріоритет.

БРЕКСІТ І ПРОМИСЛОВІ ЗРАЗКИ

Після закінчення перехідного періоду промислові зразки Європейського союзу, як зареєстровані, так і незареєстровані, не матимуть правової охорони на території Великобританії. При цьому всі діючі права власників зареєстрованих промислових зразків Євросоюзу будуть автоматично перереєстровані Відомством Сполученого Королівства як національні промислові зразки.

ЩО ЗБЕРЕЖЕТЬСЯ ЗА ПРОМИСЛОВИМИ ЗРАЗКАМИ

  • Дата подачі заявки;
  • Дата продовження згідно з існуючою датою продовження зареєстрованого промзразка Євросоюзу;
  • Пріоритет.

При цьому власникам охоронних документів рекомендується завчасно оновити дані, що підтверджують право власності, якщо ті були змінені. Так, згодом при оформленні копій охоронних документів відомості будуть лишатись актуальними.

При подачі заявки на реєстрацію торговельної марки або промислового зразка в Відомство з інтелектуальної власності Європейського союзу до закінчення перехідного періоду (до 31 грудня 2020), і за умови того, що діловодство по заявці не закінчено, в Великобританії заявнику буде надано пільговий період в 9 місяців (до 30 вересня 2021 г.). Протягом цього періоду при подачі заявки до Відомства Великобританії можна заявити пріоритет за європейською заявкою. По закінченню ж даного періоду, заявити пріоритет за європейською заявкою при подачі в Відомство Великобританії можна буде у встановлений Паризькою конвенцією термін - 6 місяців від дати подання заявки до ЄС.