Європейський патент з унітарним ефектом


Європейський патент з унітарним ефектом, більш відомий як Єдиний патент Євросоюзу - це Європейський патент, виданий згідно з вимогами Європейської патентної конвенції, який має унітарний ефект на території країн-учасниць (до 26 країн ЄС). Це ще одна можливість для заявників отримати охорону винаходу в країнах ЄС, нарівні з національною та регіональною процедурою реєстрації Європейського патенту.

Процедура і правила реєстрації Єдиного патенту ЄС будуть простіше і доступніше, ніж процедура реєстрації класичного Європейського патенту. Наприклад, під час процедури реєстрації класичного Європейського патенту з валідацією заявник зобов'язаний вибрати певні країни зі списку країн-учасниць, і, згідно з їх законодавством, дотримуватися правил патентування, в т.ч. надавати переклад формули і опису на державну мову; користуватися послугами локальних патентних повірених, зареєстрованих у відповідній державі; окремо сплачувати офіційні збори в відомство певної країни і т.д. У разі реєстрації Єдиного патенту ЄС, його охорона буде автоматично поширюватися на території всіх країн-учасниць без винятку; не буде необхідності користуватися послугами локальних патентних повірених; переклад заявки потрібен буде тільки на 2 з 3 мов ЕПК (англійська, французька або німецька) для всіх країн-учасниць; замість сплати щорічних зборів за підтримання класичного Європейського патенту в силі в кожній країні окремо буде сплачуватися єдиний збір в Європейське патентне відомство, що знизить ризик анулювання патенту через упущення терміну сплати збору, а також сума офіційного збору буде значно нижче, ніж якби збори сплачувалися окремо в кожне відомство. Передбачається, що сума збору за підтримання Єдиного патенту Євросоюзу в силі буде приблизно такою ж, як якщо б необхідно було здійснити сплату таких же щорічних зборів в 4 країнах класичного Європейського патенту.

Клопотання про отримання Єдиного патенту ЄС необхідно буде подавати в ЄПВ не пізніше 1 місяця з дня публікації Європейського патенту в офіційному бюлетені. У разі подання клопотання про реєстрацію Європейського патенту з унітарним ефектом не буде необхідності подавати запит на валідацію Європейського патенту в країнах, які цей ефект покриває. За допомогою єдиного централізованого запиту можна буде отримати охорону одночасно у всіх країнах-учасницях, які ратифікували положення про Єдиний патенті і Єдинийпатентний суд.

Більш того, вимоги до перекладу заявки будуть більш лояльними. Так, для подачі клопотання про видачу Єдиного патенту досить буде надати високоякісний машинний переклад тексту патентної заявки, проте це стане доступним після закінчення «перехідного періоду» (близько 6 років). До цього переклад всієї заявки необхідно буде надавати на 2 з 3 мов ЕПК.

В ході процедури реєстрації класичного Європейського патенту треті особи мають право протягом 9 місяців подати заперечення в ЄПВ проти реєстрації патенту. Після закінчення цього періоду подача такого заперечення стає неможливою.

У разі реєстрації Єдиного патенту Євросоюзу в Єдиному патентному суді третіми особами може бути опротестовано рішення про реєстрацію патенту і після закінчення 9-місячного терміну, що може привести до втрати правової охорони патенту на території всіх країн-учасниць. Однак у такому випадку власник патенту також може централізовано подолати заперечення проти свого патенту і заявити про порушення своїх патентних прав.

Нова система реєстрації патенту в Євросоюзі буде мати як переваги, так і недоліки.

Переваги Єдиного патенту Євросоюзу Недоліки Єдиного патенту Євросоюзу
На відміну від діловодства за класичним Європейським патентом, діловодство за Єдиним патентом ЄС буде централізованим і тому більш зручним і вигідним. Реєстрація Єдиного патенту Євросоюзу буде більш доцільною для великих корпорацій, які будуть зацікавлені в використанні права на патент у всіх країнах-учасницях. Якщо заявника цікавлять лише кілька країн Євросоюзу, більш доцільно буде вибрати процедуру валідації Європейського патенту.
Вартість процедури патентування Єдиного патенту ЄС нижче процедури валідації класичного Європейського патенту, тому що будуть скорочені витрати на переклад заявки на мови відомств країн, а також не буде необхідності в користуванні послугами локальних патентних повірених. Анулювання патенту, отриманого за процедурою валідації, в одній з країн-учасниць класичного Європейського патенту не спричинить його анулювання в інших країнах, в той час як у випадку з Єдиним патентом Євросоюзу припинення дії патенту в одній країні спричинить його анулювання у всіх країнах-учасницях одночасно.
Збір за утримання Єдиного патенту Євросоюзу буде виплачуватися одночасно за всі країни, в яких поширюється охорона винаходу, а його сума буде більш фінансово вигідною для заявника, тому що буде приблизно дорівнювати зборам за підтримку патенту в силі в 4 країнах класичного Європейського патенту. Також знизиться ризик анулювання патенту на території тієї чи іншої країни у разі упущення терміну сплати щорічних зборів. До складу країн-учасниць Єдиного патенту Євросоюзу зараз входять тільки 26 з 28 країн, на початковому етапі дії системи Єдиного патенту передбачається, що його дія поширюватиметься на 15-20 країн, які ратифікували обидва положення і про суд, і про патент, в той час як в складі ЕПК- 40 країн, в яких можна отримати класичний Європейський патент за процедурою валідації, також дія класичного Європейського патенту може бути розширена ще на 2 країни додатково.
У разі виникнення судових розглядів щодо Єдиного європейського патенту правовласник отримує можливість централізовано захистити свої права на території всіх країн-учасниць одночасно. Що є фінансово вигідним для правовласника, ніж якби така ж процедура захисту прав відбувалася в кількох країнах класичного Европейського патенту окремо із залученням локальних представників. У разі виникнення судових розглядів щодо Єдиного патенту Євросоюзу рішення суду поширюватиметься на всі країни-учасниці одночасно, тобто в разі, якщо патент визнають недійсним, це рішення поширюватиметься на всі країни-учасниці.
Вимоги щодо надання перекладу на мови країн, де необхідно отримати охорону, будуть скасовані, а також в подальшому стануть ще більш лояльними для заявників.

Фахівці компанії «Михайлюк, Сороколат і партнери» будуть раді надати консультацію щодо реєстрації винаходів у Євросоюзі. Задати питання, а також замовити реєстрацію об'єктів інтелектуальної власності в країнах Європи і СНД можна зв'язавшись з нами будь-яким зручним для Вас способом.